Zajištění zboží před krádeží i poškozením

Většina přepravních pomůcek je vyráběná ze dřeva. Nebo alespoň je tento materiál hlavním při jejich výrobě. Jedna přepravka se ale z této skupiny naprosto vymyká. Tou přepravní pomůckou je takzvanýGitterbox.

sklad

 • Rám je vyroben ze silného ocelového plechu a bočnice jsou vyplněny pletivem.
 • Půdorysné rozměry jsou totožné s rozměry klasické palety.

Gitterbox je v podstatě kovová klec, která dokáže účinně ochránit zboží nejen před poškozením, ale i před odcizením.Ačkoliv se jedná na první pohled o masivní výrobek, není problém s jeho stohováním a tím pádem dobrým využitím prostoru nejen v přepravních prostředcích, ale také ve skladech a expedičních halách.

 • Gitterbox neboli evropská kovová čtyřcestná ohradová paleta, umožnuje manipulaci třemi způsoby:
  1. Ve stavu závěsném.
  2. Pomocí zasunutí vidlic speciálních přepravních prostředků.
  3. Pomocí posunu po válečkové dráze.

Většina přepravek se může stohovat

Přední stěna Gitterboxu je dělená. Dá se tedy otevřít samostatně horní nebo jen spodní část. Pokud je přepravka zavřená, jsou obě části zajištěny pomocí speciálních uzávěrů. Dno je řešeno dřevěnými deskami s horní hoblovanou stranou. Desky jsou uzavřeny ve speciálních profilech.

sklad palet

 • Kromě Gitterboxů se využívá ještě celá řada přepravních palet.
  • K nejznámějším patří takzvané europalety nebo palety standardní.

Veškeré přepravní pomůcky tohoto typu jsou většinou řešené tak, aby umožňovaly stohování a tím pádem se přeprava stala výhodnější zejména z ekonomického hlediska. Pokud žádná paleta nevyhovuje nárokům dopravce, pak není problém zkonstruovat paletu atypickou, která bude přesně na míru danému zboží. U těchto palet může ale nastat problém při jejich vykoupení. Je zapotřebí se domluvit s výkupnou předem a dojednat podmínky. Výměna je pochopitelně bezproblémové zejména u palet označených jako Euro.