Za vytápění lze ušetřit, jen vědět, jak


Extrémní ceny potravin, spotřebního zboží a energií drtí v současné době mnoho domácností, a ty se snaží pochopitelně ušetřit. Existuje mnoho způsobů, jak toho docílit, ale jeden z nich má přece jen nejvýraznější podíl v rodinném rozpočtu – položka za teplo. Kdybychom nežili v České republice – v mírném zeměpisném pásmu a naopak bydleli někde v Tichomoří, slovo „vytápění domů“ by tam zřejmě nikdo ani nevyslovoval. V tom mají exotické oblasti nespornou výhodu a rozhodně nemusí řešit, jak ušetřit za vytápění. My se tím naopak zabývat musíme mnohdy do detailů.

dívka u krbu

Topte méně – první, co kde koho napadne ohledně úspory vytápění, je vypnout topení a obléknout zimní bundu, vlněné punčochy, rukavice a kulicha, a přečkat zimu tímto způsobem. Teoreticky to možné je, ale stěží najdete takového blázna, který by na tuto „hru“ v dlouhodobém horizontu skutečně přistoupil.

Přejděte z nejdražších zdrojů k nejlevnějším – k nejdražším topným zdrojům patří elektrické přímotopy, elektrokotle a plynové kotle. Naopak nejlevnější je palivové dřevo, a bude tomu tak zřejmě i nadále. Navíc jej v případě nejvyšší nouze nasbíráte v lese v podobě klestí či šišek, což je pro člověka s plynovým kotlem naprosto pasé.

teplo u krbu

Kombinace topení v podlaze a dřeva – další možností, jak výrazně ušetřit, je podlahové vytápění. To lze propojit s krbovou vložkou (teplovodním výměníkem) a bude to zároveň řešení přijatelné po estetické stránce. Nikde žádné škaredé radiátory, pouze krásný krb s hořícím dřevem – no prostě idylka.

Podlahové topení má ještě dvě významné výhody. Za prvé se teplo od země šíří rovnoměrně všemi směry po celé ploše podlahy, a tím pádem nemusíte místnost tolik přetápět. A za druhé si můžete dovolit chodit v domě naboso nebo jen v silonkách a tenkých ponožkách a nebude vám od nohou zima. Teplo na bosá chodidla je také velice příznivé na psychiku, protože jsou na ploskách nohou citlivá nervová zakončení, která vyvolávají příjemné až rozkošné pocity, proto je i reflexní terapie (masáž) na chodidlech velmi účinná a vyhledávaná.