Nezařazené

Vývoj žárovky – od 19. století po současnost

Patent za zdokonalení a zpopularizování žárovky náleží Thomasu A. Edisonovi. Díky němu byla žárovka opravdu uvedena na trh v roce 1881. První rozsvícení Edisonovi žárovky se ale datuje na 21. října 1879. A ani tento rok není počátkem cesty, kterou žárovky až dosud urazily. Jak to tedy bylo?
mokrá žárovka
Žárovka – poprvé
První pokusy o vzniku světla nažhavením materiálů pomocí elektrického proudu nás přenesou do úplného počátku 19. století – přesněji do roku 1802. Jejich původcem byl anglický chemik sir Humphry Davy. Ještě ale není řeč o žárovce jako takové. Zmínka o jejím vynálezu spadá do roku 1854. Tady se objevuje jméno Henryho Goebela. Německý hodinář a vynálezce později působící v New Yorku vyrobil prý již v roce 1854 elektrickou žárovku, ale nevyužil potenciál svého nápadu. Žárovky nechal osvětlovat pouze výklad svého hodinářství. Spekuluje se, že příčinou, proč nežádal o patent, byly nedokonalosti v jeho žárovkách (několik prvních mu okamžitě popraskalo) a hlavně nedostatek financí na propagaci a patentovací proces. A tady již vstupuje na scénu – nebo chcete-li – vystupuje ze stínu zmíněný Thomas Alva Edison. Ten žárovku zdokonaluje a nechává si ji patentovat. Patent je uznán, neboť nebyly nalezeny přímé důkazy potvrzující Goebeleho prvenství. Tak tedy spatřila světlo světa nám dobře známá žárovka. A svět zase spatřil světlo její.
žárovka v ruce
Žárovka – první problémy
Pokud u někoho nezískal vynález žárovky zprvu uznání, byly to především plynárny, které do té doby zajišťovaly osvětlení plynovými lampami. Právě ty byly hlavními organizátory kampaně proti žárovkám a tvrdily, že svícení žárovkou způsobuje oční choroby. Přesto se ale vynořila řada podporovatelů, která nakonec převládla.
Žárovka – podle období
o 1881 – životnost žárovky 600 hodin
o 1909–1914 – životnost žárovky 800 hodin
o 1914–1934 – velký rozvoj „žárovkářství“ – životnost žárovky dosahuje 1000 hodin
o 1940 – vzrůstá měrný světelný výkon, zmenšují se rozměry žárovek
o 21. století – čím dál více se vsází na tzv. LED žárovky
žárovka v mraku
Žárovky – současnost
V dnešní době jsou žárovky samozřejmou součástí našich domácností. Vybrat se dá z mnoha variant, tvarů, barev… Přesto v některých státech začínají být klasické původní žárovky pomalu nahrazovány a to především zmíněnými LED žárovkami. Ty by měly nabízet nejen dlouhodobé úspory v účtech za energii, navíc jsou šetrnější k životnímu prostředí. Při zařizování domácího osvětlení a vyberte si ze široké nabídky!