Sladký kaštan, marroni, chestnut

Jedlé kaštany jsou výživnější než obiloviny a brambory. Zajišťují přísun energie a regenerace. Patří k potravinám výborným na posílení nervů, pročištění jater a jsou velmi vhodné pro diabetiky. Listy jsou využívány v přípravcích proti kašli.

 

Kaštanovník jedlý vlastně pochází od nás, z východní Evropy. Řekové je uctívali, Římané rozšiřovali. Naši předkové je používali častěji než my (recepty najdete v kuchařkách našich babiček a ve starých herbářích), dělali z nich i mouku, což teď opět přichází do kurzu.

pečené kaštany

Pyré z kaštanů se používá při přípravě sladkých pokrmů, existuje i kaštanové pivo; kaštany bývají součástí krocana, totiž jako nádivka při jeho pečení, což asi vědí všichni. U nás se vyskytují povětšinou jen v zimě před Vánoci v papírovém pytlíku, přes který hřejí do ruky.

 

Pečené kaštany

Nejlepší je na několik hodin nechat kaštany namočené ve vodě. Nejsou potom tak vysušené. Jednotlivé kaštany před pečením na vypouklé straně naříznete do kříže, nebo je naříznete jen podélně po celé délce, dobře se pak loupají. Naskládáte je na plech řeznou stranou nahoru a pečete v dobře předehřáté troubě na 200°C zhruba 15 – 20 minut. Mají být tmavě hnědé, ale pozor, aby se nespálily.

Necháte je lehce vychladnout a ihned vyloupete a baštíte. Jinak brzy ztvrdnou a už se nedají jíst.

jedlé kaštany

Kaštanové lupínky v čokoládě nebo slaném karamelu

 Ale můžete zkusit oloupané pečené kaštany nakrájet na tenčí plátky a namáčet je do rozpuštěné hořké čokolády. Nebo tenké plátky hodit na pánev na rozpuštěné máslo, přisypat cukr a nechat je zkaramelizovat. Pak je ještě prosolte. Stojí to za to!

 

Kaštanová nádivka

Nemáte-li krocana, nemáte-li ani krůtu, neznamená to, že si nemůžete kaštanovou nádivku dopřát třeba v kuřeti.

Dva starší rohlíky nakrájíte na kostičky, opečete na pánvi na másle spolu s jednou nadrobno nakrájenou cibulkou, dáte je do mísy a zvlhčíte mlékem nebo smetanou. Přidáte žloutky ze dvou vajec a dva utřené stroužky česneku. Osolíte, opepříte, dle chuti ještě okořeníte mletým muškátovým květem a nasekanými bylinkami (petržel, šalvěj tymián). Přimícháte 80g nahrubo nasekaných kaštanů (spařené, loupané), případně zahustíte strouhankou a nakonec do směsi vmícháte sníh ze dvou bílků.