Mohou se malým dětem podávat bylinky? Pokud dodržíte několik pravidel, bylinky neublíží ani kojencům!


Miminka si sice nejraději pochutnají na mléčku, ale jejich pitný režim lze obohacovat i čaji. Na bylinkovém čaji si zkrátka pochutnají všichni a v každém věku.

Mohou se malým dětem podávat bylinky? Pokud dodržíte několik pravidel, bylinky neublíží ani kojencům!

O bylinkách je známo, že pomáhají, v dřívějších dobách, kdy lidé neznali vůbec léky, se navíc bylinky využívali pro mnoho účelů a hlavně pro ty léčebné. Samozřejmě se dříve podávaly bylinky i dětem, dnes se o tom ale hodně spekuluje. Jistěže by malé děti neměly užívat všechny bylinky, nemohou veškeré druhy bylinek, jako dospělí, ale jisté druhy mohou naprosto bez problému a ještě to pro ně má prospěšné účinky. Jaké bylinky podávat dětem od narození a v prvních měsících či rocích života? Nebojte se dítku dát bylinkový čaj, jen jej musíte správně připravit.

heřmánkový čaj

Bylinné čaje ihned po narození

Čaj pro kojence je třeba vybírat vždy dle věku dítěte. V prvním týdnu života děti sají pouze mateřské mléko nebo náhradní umělou výživu, ale od ukončeného prvního týdne života už lze dítěti podávat první slabší bylinný čaj. V tak nízkém věku dítěte jsou to hlavně fenykl a heřmánek. Fenyklový čaj je skvělý i na zažívání, takže dítku pomáhá lépe trávit, uleví od nadýmání, jde nejčastěji o první čaj malého človíčka i o první nápoj v životě mimo mléka. I heřmánek je velmi skvělou a jemnou bylinkou, navozuje rovněž lepší a klidnější spánek. Postupně, jak děti rostou se po ukončeném třetím či šestém měsíci života mohou dětem začít přidávat i jiné bylinky a pitný režim se obohacuje.

bylinky na čaj

Dětem je vždy potřeba podávat jen opravdu mírný odvar z bylinek, skvělá je i mateřídouška, měsíček, lipový čaj při nachlazení, dále například jahodník či lékořice. Pro kojence je možné vybírat i čajové bylinné směsi, ty jsou připraveny přesně podle potřeb dítěte a vždy máte jistotu, že obsahují jen vhodné a správné bylinky.

Jak bylinkový čaj dětem připravit

Je třeba čaj připravovat správně, jinak než dospělému samozřejmě. Je třeba dbát na to, aby se čaj nelouhoval příliš dlouho, a bylinek se dává vždy opravdu jen jedna malá a zarovnaná lžička, zkrátka bylinný čaj se kojencům nepodává, pokud je příliš silný.