Meopta, česko-americký specialista na optiku

Výroba kvalitní optiky má u nás dlouhou tradici. Firma Meopta byla pod původním názvem Optikotechna založena již v roce 1933. Brzy po založení se zaměření společnosti začalo rozšiřovat, a to zejména o zvětšovací a fotografické přístroje. Mezi portfolio výrobků se zařadily také zakázky pro armádu. V 90. letech 20. století zůstala Meopta na trhu jako výhradní výrobce optických přístrojů. Cílem společnosti je stát na světové špici v oblasti systémů, které jsou určeny nejen pro průmyslové a spotřebitelské, ale také vojenské aplikace. V České republice působí firma pod plným názvem „Meopta – optika, s. r. o.“, ve Spojených státech amerických pak „Meopta U.S.A., Inc.“.mikroskop - detail.jpg
Nabídku produktů společnosti lze nejpřehledněji rozdělit na průmyslové aplikace, sportovní optiku a vojenské aplikace. Pokud jde o průmyslové aplikace, působí firma v řadě odvětví, zejména v oblasti digitální projekce, průmyslové metrologie, lékařské techniky, vesmírných technologií, obranného průmyslu, leteckého průmyslu, biometrického skenování, mikroskopie, rentgenové technologie a mnoha dalších. V oblasti lékařství drží firma krok s rychle se rozvíjejícími metodami prevence, diagnostiky i léčby, kterým přizpůsobuje vývoj a výrobu přístrojů použitelných v široké škále oborů. Vyrábí například komplexní RTG systémy. Společnost je partnerem Evropské vesmírné agentury a spolupracuje např. na výrobě součástí vesmírných satelitů. V oblasti obranného průmyslu dodává společnost své specializované výrobky zejména firmám, které dále dodávají vojenskou techniku pro armády a ozbrojené složky různých zemí. dalekohled na knize.jpgTam, kde se využívají biometrické skenovací systémy (typicky např. na letištích v řadě zemí světa) se rovněž lze často setkat s komponenty dodávanými touto firmou.
Sportovní optika je populární zejména mezi těmi, kteří si chtějí vychutnat lov, a to ať už se zbraní nebo bez ní. Pro ty, kteří se zabývají myslivostí, taktickou střelbou nebo jen chtějí pozorovat přírodu zblízka, je k dispozici celá řada kvalitních dalekohledů, puškohledů a monokulárních spektivů (tj. pozorovacích dalekohledů).
Pokud jde o vojenské aplikace, dodává tato firma zejména ruční optické přístroje, dále optické systémy pro tanky a obrněná vozidla, letecké a námořní systémy a komponenty a systémy pro simulaci a výcvik.