Maca peruánská jako královna And

Maca peruánská je bylina, jejíž domovinou jsou vrcholky jihoamerických And. Roste ve vysokých nadmořských výškám a možná právě kvůli drsnému podnebí, které zde panuje, má tolik blahodárných účinků na lidské tělo. Jedná se o drobnou nenápadnou rostlina, která dorůstá výšky kolem 20 cm. Naleznout jí také můžeme pod názvem peruánský ženšen nebo královna And. Tamní civilizace jí konzumuje v nejrůznějších podobách již od nepaměti. Její největší sílu najdeme v její podzemní části a už i u nás je dostupný tento kořen hned v několika podobách. Kořen připomíná svým vzhledem řepu a dorůstá délky až 18 cm.

Rostlina ženšenu

Maca peruánská působí příznivě na mužské i ženské libido, léčí neplodnost či pomáhá při poruchách erekce. Pomáhá k lepšímu soustředění či fyzické a psychické výdrži.

Nežádoucí účinky macy

Je jen málo nežádoucích účinků, které by byly spojovány s dlouhodobým užíváním kořenové části této byliny. Maca má velmi nízkou toxicitu a právě díky tomu je lidským organismem dobře snášena. Vždy se však doporučuje nepřekračovat doporoučené denní dávky a začínat s její konzumací jen velmi pozvolna.

Suchý kořen

Riziko konzumace macy peruánské však může spočívat v kombinaci s dalšími doplňky stravy, do kterých byla maca přidávána. Některé zdroje navíc uvádí, že by se její konzumaci měli vyhnout jedinci, kteří se dlouhodobě léči s poruchou štítné žlázy. Nežádoucí účinky macy mohou také hůře snášet pacienti, kteří trpí hormonálními poruchami. V takovém případě je dobré probrat konzumaci doplňků stravy s macou s odborníkem. Je totiž možné, že právě extrakt z této rostliny už v některém z doplňků stravy konzumují. Nadměrné dávky mohou způsobit nežádoucí účinky v podobě zvracení, zažívacích problémů, problému s koncentrací či poruchami spánku. Do několika hodin by však tyto potíže měly odeznít, v opačném případě je dobré navštívit lékaře.