Kde využít tepelné čerpadlo


Tepelná čerpadla pracují na principu využívání energie z přírody, respektive z obnovitelných zdrojů energie, které nám poskytují okolní prostředí tří živlů – země, vody a vzduchu. Nasávají odtud teplo a předávají jej obytným prostorám, a to velice efektivně. Efektivita je přibližně taková, že k provozu samotného zařízení je zapotřebí pouze zhruba čtvrtina celkového výkonu dodávaná z elektrické rozvodné sítě a zbývající tři čtvrtiny získáme ze zmíněných přírodních zdrojů. Uvádí se, že úspora energie na vytápění objektu se rovná až dvěma třetinám ve srovnání s provozem elektrokotle.

tepelné čerpadlo u domu

Toto jsou poměrně vysoká čísla, která jsou jasným argumentem pro využití tepelných čerpadel zejména tam, kde lidé dosud vytápěli domy elektrickou energií (elektrokotlem) anebo plynovým kotlem. Jaký bude vývoj cen na burzách v dalších letech, po roce 2023, se nedá https://www.seznamzpravy.cz/clanek/slibil-mi-ze-dalikovi-milost-neda-rika-senator-jenz-podporil-topolankovu-kandidaturu-39502 přesně předpovědět, ovšem že by se ceny energií snížily natolik, že by se vrátily k hodnotám před rokem 2019, je velice málo pravděpodobné.

tepelné čerpadlo

Topení dřevem versus tepelné čerpadlo

Snad jedinou podstatnou nevýhodou tepelných čerpadel v Plzni je pořizovací cena (a do jisté míry i hlučnost zařízení, kterou lze však vhodnými technickými prostředky snížit na minimum). Zde pak hraje zásadní roli doba návratnosti zařízení, aby se stalo rentabilním.

Budeme-li porovnávat tepelná čerpadla s vytápěním dřevem, dřevo vychází o něco levněji, ale máme ve hře další faktory. Pro dřevo musíte vybudovat dřevník, musí být dostatečně velký, abyste pokryli zásobu palivového dřeva na celou zimu, zároveň byste měli nakupovat dřevo v předstihu ve velkém množství a se slevou, a dále se vám může prodražit, pokud bude dřevo již naporcované. Chcete-li ušetřit, dřevo si zpracujete sami, ale to zas vyžaduje fyzickou námahu a také potřebný čas. Podobně, jako nošení dřeva ke krbu, přikládání, zatápění, vymetání a odnášení popela.

S tepelným čerpadlem tyto starosti odpadají, zařízení je prakticky bezúdržbové a pracuje samočinně podle nastaveného termostatu.