K čemu máme poppers?

Když si chcete vyčistit něco koženého nebo dejme tomu hlavu videorekordéru, případně se léčíte se srdcem, je pro vás užitečná některá z látek nazývaných z pohledu chemie alkyl-nitrit, butyl-nitrit, isobutyl-nitrit či amyl-nitrit. Protože tyto sloučeniny vznikly právě ke zmíněným účelům a prokazují nám lidem v tomto dobré služby.

Ovšem je nasnadě, že by se jejich prodejem veřejnosti asi jen tak někdo neuživil. Protože těch, kteří si doma sami čistí nějaké kožené předměty, není mnoho, videorekordéry také pomalu mizí na smetišti dějin a léky pro kardiaky si také doma nemícháme sami a potřebujeme-li je, nesháníme si někde látky, z nichž bychom si je vyrobili.

kožené boty

Ale přesto se jejich prodejem leckdo úspěšně živí a podobné látky či jejich napodobeniny jdou relativně na dračku. To ovšem proto, že si lidé vymysleli i jiný důvod, pro který jim něco takového může být dobré. Nebo ‚dobré‘ – to podle toho, jak to bereme.

Někteří z nás si prostě pořizují zmíněné látky pod názvem poppers proto, aby pocítili teplo, bušení srdce a malátnost, aby je bolela hlava a zažili třeba i nevolnost či zrudnutí obličeje, podráždění nosní sliznice, aby se cítili omámeně a třeba i zvraceli. Poté, co se prý dostaví jedno- až dvouminutová euforie.

kožené pouzdro

Tyto látky se totiž kromě původního účelu nejednou používají i jako afrodiziaka prodávaná v sexshopech třeba jako poppers amsterdam. A byť je jejich prodej legální, je to přece jenom tak jaksi eklhaft. Protože kdyby tomu tak nebylo, kdyby šlo o skutečně prospěšnou či vcelku neškodnou věc, jako je dejme tomu Viagra, asi by se to přiznalo otevřeně. A neprodávalo by se to třeba coby osvěžovač vzduchu nebo čistidlo, když je účelem prodeje a koupě obvykle něco docela jiného.

A tak bych to tedy nečichal. Ale někdo tak asi činí. A užije si. Třeba všechno to, co zaznělo výše. Každému, co jeho jest.