Jak uspořit energii v domácnosti? Pomohou v tom i LED žárovky, které simulují denní světlo

Úspora energií je dnes velmi diskutované téma vzhledem k dlouhodobému růstu cen, na jehož křivku nemá podstatný vliv ani hospodářská konjunktura, ani recese. Do budoucna se tento stoupající trend bohužel očekává, což potvrzují i analýzy odborníků z oblasti ekonomie. Mnohdy výhodná smluvní fixace ceny energií u dodavatele se týká pouze neregulované částky plateb, zatímco větší podíl cen tvoří sazba, kterou odběratel nemůže ovlivnit. Zaměřme se tedy na to podstatné, na úsporné metody spotřeby.

kompaktní zářivka na stole

Výhody tlakového hrnce

Ať už vaříte na elektrickém, či plynovém sporáku, vyplatí se pořízení tlakového hrnce. Je to návratná investice již po několika měsících provozu. Tlak vodní páry uvnitř hrnce dokáže divy, doba varu jakékoli potraviny včetně luštěnin se zkrátí až o 80 procent. Typickým příkladem jsou fazole, které i přes namáčení v obyčejném hrnci změknou až po téměř dvou hodinách, zatímco v tlakovém hrnci již za 15 minut.

Používejte správné žárovky

Stále ještě mnoho lidí zbytečně plýtvá tam, kde to vůbec není nutné. Například žárovky. Cílevědomou pozornost jim věnuje pouze zhruba dvacet procent domácností. V těch ostatních se pořizují světelné zdroje spíše náhodně a někde se dokonce stále svítí starými zářivkami a wolframovými žárovkami. Vyměnit je za LED žárovky, případně další výrobky, jako jsou LED pásky, zářivky a panely, znamená ušetřit zhruba 70 procent výdajů za elektřinu.

wolframová žárovka

Současné výrobky umožňují zvolit si požadovanou barevnou teplotu světla, což ještě před deseti lety nebylo možné, můžeme je tedy používat i tam, kde svit vláknové žárovky v teplém odstínu navozoval příjemnou atmosféru, a zároveň dosahoval vysokého indexu podání barev. Některé speciální světelné zdroje dokážou i simulaci denního světla Spectrasol, a tím dokonce převálcují hlavní výhodu wolframových žárovek.

Výhodou této technologie je také velmi dlouhá životnost, která je ve srovnání se stávajícími zdroji mnohonásobně delší. V průměru dosahuje 20 – 50 tisíc hodin, což je v reálném každodenním provozu doba přibližně 6 – 10 let.