Jak si zajistit lepší herní zážitek?

Pokud jste vy zrovna náročný hráč a věnujete se hrám téměř denně, určitě jste někdy zaslechli termíny jako FPS, VerticalSync a mnoho podobných. Právě tyto dva výše zmíněné termíny spolu hodně souvisí. Jestli jste se rozhodli si koupit herní počítač, určitě je vybaven dobrou grafickou kartou s dobrým kmitočtem, rychlý disk, velmi dobrý procesor… Toto vše ale k dobrému zážitku z her nemusí tak úplně stačit.
herní myš
Důležitými faktory jsou také maličkosti jako klávesnice, myš, ozvučení, pohodlná židle, která nám umožní sezení několik hodin denně a další menší vychytávky. Jednou z hlavních kritérií pro dobrou herní zkušenost je samozřejmě počítač, který využíváme a také monitor. Málokdo dává při koupi herního setu monitoru více pozornosti. Rozhodně vybíráme podle ceny, velikosti, rozlišení… Důležitými kritérii jsou ale také odezva a tzv. Herze.
Velice jednoduše se může stát, že i při vysokém FPS můžeme zaznamenávat neplynulost obrazu a zvláštní rozplývání obrazovky. Tento jev je právě způsoben špatným monitorem, který si plně nerozumí s vaší grafickou kartou a se snímky, které mu dává. Co jsou to vlastně FPS? je to počet snímků za sekundu, který se před vámi zobrazuje. Hranice pro hladký běh je 60 snímků za sekundu. Přičemž ale televize bez problému jedou na něco kolem třiceti.
Proč tedy i při FPS vyšších než 60 zaznamenáváme zvláštní trhání obrazu? Monitory fungují tak, že nahrávají obraz neskutečnou rychlostí od levého horního rohu po pravý spodní. Toto stihnout 60x za sekundu. Když ale hrajeme hru s FPS vyššími než 60, nemusí nám tento počet úplně stačit. Monitor začne některé snímky vynechávat, protože je nestíhá načíst. Někteří lidé si tohoto jevu ani nemusí všimnout, ale zkušený hráč to může po dlouhém dni ve hře zaznamenat. Jak tomu tedy předejít? Téměř v každé hře existuje nastavení "VerticalSync" tedy vertikální synchronizace. Toto nastavení zmenší počet vašich FPS na 60 (podle Herzů na vašem monitoru) a při menším počtu FPS se přizpůsobí.
hráč, monitor
Tak byste měli dosáhnout lepší herní zkušenosti. Toto je nastavení je důležité u her, které vyžadují rychlé reakce. Samozřejmě problém s monitorem není tak zásadním jako malé FPS na vašem počítači. Ale o správném nastavení herních sestav bychom se tu mohli bavit klidně i celé hodiny.