Jak připravit byt pro příchod malého králíčka

Kabely a zásuvky

Králíci jsou v přehryzávání kabelů experti. Proto než přinesete domů nového králíčka, zabezpečte veškeré kabely a všechna místa, odkud by na ně mohl dosáhnout. Kabely lze schovat do speciálních krytů, skrz které se k nim nedostane nebo pokud to lze, rovnou je ze země zvedněte nahoru (například visící kabely od notebooků a kuchyňských spotřebičů). Nebezpečím jsou i zásuvky nízko nad zemí. Králíčci jsou zvědaví a ve snaze vše prozkoumat, budou strkat čumáček úplně všude. Proto použijte dětské chrániče zásuvek. Dejte pozor i na kabely na stolech a na podobných místech, kde by k nim mohl králík vyskočit. Během každodenního života dejte pozor na odložené fény, notebooky, kulmy, nabíječky… vše co berete a odkládáte do ruky na místa, kde by se k nim mohl dostat.
Králík v domečku

Rostliny

Králíci rádi ochutnávají nové věci. Dejte tedy pozor i na veškeré zelené rostliny, které v bytě máte, některé z nich mohou být jedovaté. I pokud je dáte z králíčkova dosahu, je potřeba dát pozor aby z rostliny nepadaly například listy nebo odkvetlé květy, které by mohl sníst z podlahy, případně aby se ke květináči nedalo vyskočit.
Holčička s králíčkem
Nebezpečím jsou i řezané květiny ve váze a zapomenutá odsunutá židle, na kterou by mohl králíček vyskočit. Stejně tak dejte pozor na to, co vyhazujete do odpadkového koše. Snadno by si z něj mohl něco vytáhnout. Pozor dejte i na donesené koše zeleniny ze zahrady apod. Ne vše je jedovaté, ale některé věci by ho mohly nadýmat a také byste měli mít přehled co, kdy a kolik toho váš malý kamarád snědl. Ne jen proto, abyste měli přehled, zda v pořádku jí, ale abyste byli schopni v případě návštěvy veteriny uvést, co v posledních dnech jedl.

Schodiště a dveře

Otevřená schodiště, patra a podobné prostory dobře zvládají kočky nebo psi, ale u králíčka na ně buďte opatrní. V přirozeném prostředí se s podobnými prostory nesetká a snadno se může stát, že by odněkud mohl spadnout. Proto doporučuji podobným pádům předejít a předem si promyslet, zda jste schopni mu poskytnout dostatek prostoru v té části domu nebo bytu, kde mu podobné riziko nehrozí. Králíčci jsou stejně jako všechna zvířátka zvídaví a lákat je bude právě ta část bytu, do které nesmí. Proto je důležité, aby s pořízením nového člena rodiny a péčí o něj souhlasili všichni členové domácnosti. Dveře jsou další kapitolou, na kterou je potřeba dát pozor. Králíček si lehne, kde se mu zrovna líbí a je na vás, abyste dali pozor, zda neleží za dveřmi, které otevíráte nebo zda za nimi není prostor, třeba schody, z kterých byste ho mohli shodit.