Nezařazené

Jak mohou barvy zútulnit vaše bydlení

Vybrat tu správnou barvu, kterou vymalujete stěny vašeho bytu, se může zdát zpočátku jako složitá věc. Kombinace barev totiž ať chcete nebo ne, zásadně ovlivňuje celkový ráz pokoje, ale má vliv i na vaši náladu. Je tedy potřeba zvolit barvy dle toho, o jakou místnost se jedná a jaký nábytek v ní budete mít.
Barvy si vybíráme dle jejich sytosti, teploty či světlosti.
obývák s barevnými doplňky
Teplota barev
Dle teploty pak rozdělujeme odstíny na teplé astudené. Mezi teplé barvy patří například žlutá, krémová, oranžová, červená, mezi studené pak zelená, šedá, fialová, modrá. Teplé barvy, jak už sám název napovídá, nás budou zahřívat a povzbuzovat, studené a jejich odstíny budou naopak vyvolávat pocit chladu a uklidňovat. Proto je velmi dobré se zamyslet nad tím, jakou barvu a kam zvolíme.
Jak již bylo zmíněno, tak chladné barvy působí uklidňujícím dojmem a pomohou nám se soustředit. Budou se proto hodit do místností, které využíváme k relaxaci, ale i tam, kde je nutná koncentrace (ložnice, pracovna, koupelna). Teplé barvy, které v nás vyvolávají emoce a jsou stimulantem, se budou zase hodit do místností společenských (obývací pokoj, dětský pokoj, kuchyně). Pokud si přejete, aby místnost působila útulně, je potřeba nakombinovat barvy tak, aby převládaly ty teplé, ale zároveň nezapomenout na chladné barvy, například doplňků.
dětský pokoj v jemných barvách
Sytost barev
Sytost barev, kterou pro svůj interiér použijeme je také důležitá a měli bychom mít na paměti, že velmi syté barvy mohou působit rušivým dojmem. Je dobré proto dát na vlastní pocit a vhodně kombinovat s ostatními doplňky v místnosti, jako je nábytek, koberec, podlaha apod.

Světlost
Neméně důležitým aspektem je i světlost odstínu, protože díky ní například můžete opticky zmenšovat či zvětšovat danou místnost. Malou místnost s nedostatkem světla zvětšíte světlým odstínem, vysoký strop snížíte pomocí tmavšího odstínu, velkou místnost zútulníte pomocí tlumených tmavších barev apod.
Obecně se doporučuje sladit barvy s nejvýraznějším či největším objektem v daném pokoji. Pod pojmem sladit ovšem není myšleno, že by barvy měly být totožné. Znamená to, že bychom měli vycházet z barvy daného objektu a využít naopak jiný barevný tón nebo úplně odlišnou barvu, která vytvoří dobrou kombinaci. V případě, že máte výrazný koberec, sedačku či obraz, vycházejte z jejich barev.