Elektro revize by měla být komplexní


Elektro revize v domácnostech nejsou sice ze zákona povinné, ale svůj význam mají ze dvou důvodů – kvůli zabezpečení objektu před hrozícím požárem a těžkým či dokonce smrtelným úrazem. Aby měla revize nějaký význam, neměla by být ošizená a redukovaná jen na určitou oblast, ale měla by se zaměřit co nejvíce komplexně. Co si pod tímto pojmem představit?

práce na brusce

Rozvaděč a kabelové rozvody – elektrikář obvykle začíná revizi zde. Prověří stav elektrického rozvaděče, jističů a samotných rozvodů až po koncové prvky. Závady v jistících prvcích mohou být skryté a amatér je vůbec nemusí zaregistrovat.

Rozvodné krabice, zásuvky a vypínače – kontrola se zaměří na pevnost a spolehlivost ochranných krytů a zjistí, v jakém stavu jsou kontaktní svorky a šrouby. Zde je velká pravděpodobnost vzniku elektrického oblouku a následného požáru, a týká se to v první řadě starých hliníkových vedení. Ta vám také revizní elektrikář obvykle doporučí nahradit měděnými kabely.

elektrické nářadí

Svítidla – i svítidla mohou být zdrojem závad, mohou mít prasklé kryty či objímky, mohou mít obnažené přívodní šňůry nebo povolené kontakty ve svorkách. Některá svítidla mohou být i za zenitem své životnosti.

Spotřebiče – domníváte se, že kontrolovat spotřebiče je zcela zbytečné, protože přece výrobci dbají na jejich bezpečnost ještě před tím, než opustí výrobní linky? V tomto máte jistě pravdu ale jejich častým používáním se opotřebovávají a mohou se stát nebezpečnými dokonce ještě v záruční době. Elektrikář prověří spotřebiče kuchyňské či koupelnové a zaměří se i na další oblasti, jako jsou výpočetní technika a elektronika, některé specifické hračky a také elektrické nářadí. Tam bývá velmi mnoho závad, protože nářadí bývá někdy až extrémně zatěžováno. Nebezpečné mohou být cirkulárky, řetězové pily, brusky, soustruhy, hoblovky, ale i sekačky na trávu, fukary, vysavače, vyžínače a nůžky na živý plot.