Betonový plot možná zvládnete postavit sami, ale …

V České republice velice dobře prosperují různé hobby markety, protože jsou si jejich majitelé vědomi, že co Čech, to s nadsázkou řečeno – kutil. Češi si troufají i na projekty, na které by si mnozí lidé v zahraničí sjednávali specialisty. Na jednu stranu je to dobře, protože lidé ušetří a navíc tím podporují kreativitu, ale měli bychom také brát v potaz rozsah kutilské tvorby. Ne vždy totiž odpovídá jejich reálným možnostem.

betonový plot

Jestliže se někdo pokusí o výrobu poličky, nočního stolku, komody, židle nebo psacího stolu, jde o zvladatelnou záležitost, ovšem výstavba betonového oplocení kolem celé parcely již nezapadá do běžného konceptu dílenské domácí tvorby. Betonové ploty cena montáže je sice lákavým důvodem k úsporám, ale zvážit byste měli i následující fakta:

popínavé rostliny na plotě

Celková hmotnost nákladu – chcete-li stavět betonový plot kolem celé vaší zahrady, nevystačíte si s vozíkem za tažné zařízení, na jehož korbu naložíte betonové panely a sloupky. Bude-li oplocení kolem pozemku o přibližné výměře 900 čtverečních metrů, počítejte s téměř patnácti tunami nákladu. Panely i sloupky bude nutné odvézt na paletách nákladním autem a palety pak z náklaďáku složit vysokozdvižným vozíkem. Zajištění mechanizace samozřejmě nebude zadarmo.

Hmotnost jednotlivých komponentů – i samotné betonové odlitky jsou velmi těžké, sloupek váží zhruba 30 kg a deska více než 70 kg. Desky se při zasouvání do drážek ve sloupcích musí zvedat do výšky přes dva metry a k tomu zas potřebujete mechanizaci, nejlépe autojeřáb nebo kladkostroj s trubkovou trojnožkou. A nakupovat kvůli jednomu plotu elektrický kladkostroj anebo shánět jeřábníky i s autem? To už se vám opravdu vyplatí zadat zakázku specializované firmě, která se postará i o fyzicky namáhavé výkopové práce a zaměření oplocení včetně vytvoření stavebního projektu.